Treceți la conținutul principal

Primii 5 km de alergare în aer liber.



Nu știu daca să fiu îngrijorată sau nu de cum evoluează lucrurile, însă ce e cert este faptul că voi continua să lucrez de acasă. Dat fiind faptul că trebuie să avem grijă de noi, evit să ies din casă, pe cât de mult posibil, însă în același timp țin și la sănătatea mea psihică și fizică, motiv pentru care am ales să fac sport în aer liber.



Daca tot lucrez de acasă, am decis că pauza de masa să o transform într-o oră de sport.



Azi am fost să alerg în aer liber.



Pentru PRIMA OARĂ!



Nici la sală nu îmi place să alerg așa mult pe banda, așadar alergarea de astăzi a fost o adevărată provocare. Și la propriu și la figurat.



Mi-a zis frate-meu de aplicația Strava, care iți monitorizează activitatea pe timpul alergării, așa că, după ce m-am plâns eu că este greu să alergi, mi-a zis că vrea să vadă cei 5 km pe aplicație.



Am privit-o ca pe o provocare pentru mine și am tras de picioarele mele cât am putut de mult că să ating "goal-ul" de 5 km.



L-AM ATINS!



Pe lângă alergare în Parcul Plumbuita, care este la 5 minute de mine și care era gol-goluț, deci, am fost ferită de lume, am făcut și niste exerciții pe scări.



Am făcut 4 serii dus-întors pe scările de mai jos, la mijlocul alergării (adică după 2.5 km) și când am plecat am mai făcut încă o serie de scări dus-întors.



M-am întors acasă cu un castravete, o salată și o apă minerală și m-am apucat de treabă.



Voi cum sunteți azi? Toate bune? Ce antrenament plănuiți?


vivre.ro

vivre.ro

vivre.ro

Comentarii

  1. Ce fain că te ambiționezi așa. Mie nu îmi place să alerg și nu am rezistență, dar încercat să fac câteva genoflexiuni în fiecare zi. :D

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Nici eu nu am deloc rezistenta, insa am citit undeva ca totul tine de obicei si de antrenament si am zis sa dau o sansa si alergarii.

      Te pup!

      Ștergere

Trimiteți un comentariu

Postări populare de pe acest blog

Cum a fost la munte când am plecat pentru prima dată singură?

  Fiecare om trece prin diverse perioade în viață și deciziile pe care le ia nu se explică neapărat pe moment, însă ceva mai târziu vor fi înțelese. Așa cred că m-am trezit și eu, după ce am fost într-o mică excursie cu una din prietenele mele, că mi-aș dori să plec efectiv singură. Eu, în mașină cu muzica pe care vreau eu s-o ascult, la drum doar cu bagajele mele în portbagaj și cu gândurile mele. Inițial m-a speriat puțin ideea asta, ce o să fac eu atât timp?! Apoi, gandindu-mă că Raluca, bff-ul din grădiniță, a plecat și în altă ȚARĂ singură, eu n-am motive să mă fâstâcesc atât și să îmi văd de excursia mea. Nu sunt singura și nici ultima fată care pleacă singură undeva și tot citeam fel și fel de articole și mă gândeam cum au curaj. Eu am plecat singură, momentan, doar aici la noi, dar mă gândesc, după toată pandemia și nebunia asta care nu știu cât va mai dura, să încerc să plec și mai departe de România. Bun, ceea ce urmează să vă spun probabil ați mai citit și v-au mai...

Cum să îți faci tenul fericit

„Frumuse ț ea e o scrisoare de recomandare pe care natură o dă favoriților ei.” — Voltaire            Pornind de la această idee, vreau să vă spun că orice om este frumos în felul său, orice persoană trebuie să aibă grij ă  de caracteresticile fizice, însă și de cele interioare. Pentru a fi un om frumos, trebuie să nu uiți să fi și bun, iar eu am crescut într-o familie unde aceste două aspecte sunt esențiale.            Mamă îmi spune până și în ziua de astăzi că trebuie să am tenul îngrijit, părul curat, hainele călcate și "să îmi văd de treburile mele", adică să nu fac rău nimănui și să încerc să am un comportament care să nu deranjeze pe cei din jurul meu.             Însă de când eram mică am fost fascinată de ceva: mama mereu se  trezește mai devreme, înainte de a pleca la serviciu și își repet ă  ritualul de frumusețe...

Fă-ți un bine: zâmbește!

 Știi că ai unele zile, perioade, săptămâni, poate chiar luni când nu ai chef de nimic?        Ei bine, cred că am trecut prin așa ceva, drept dovadă  sâmbăta trecută am stat pur și simplu toată ziua în pat și m-am uitat la seriale. Friends & Mom, ambele geniale! Dacă le-ați văzut, să-mi spuneți părerea, iar dacă nu, o să revin cu detalii.        Una peste alta, poate că ai nevoie sau nu, de acele zile în viața ta, cert e că uneori nu am chef nici să scriu, așa că, pentru asta vă rog să mă iertați!        Vreau să mă țin de planul meu de a-mi scoate pasiunea la suprafață cât mai des posibil și fac progrese, din punctul meu de vedere, ținând cont de faptul că am avut întreruperi și de luni de zile.         Ce am învățat eu din toată experiența cu zilele fără chef? Este că trebuie să te bucuri de orice moment, să știi să le iei pe toate ca atare și să încerci să nu te lam...