Treceți la conținutul principal

City-break în România



Spuneam într-un articol anterior că eram indecisă dacă să îmi petrec concediul în afară, însă bugetul fiind limitat, era necesar să aștept destul de multe ore în escală sau să merg prin țară. 
  
  
  
 Ei bine, după cum vedeți, am hotărât să explorăm România. 
  
  
  
 Avem o țară frumoasă și este păcat să nu beneficiem de tot ceea ce ne oferă, așa că, lăsați nervii din trafic și drumurile de care ne tot plângem și mergeți să explorați. 
 Prima mea destinație a fost Călimănești și o să vă prezint câteva impresii. 
 Am fost cazați pentru o noapte la Casa Românească, iar prețul, fiind duminică a fost 165 de lei. Dacă era în vineri sau sâmbătă tariful era 180 de lei. În preț aveți incluse și accesul la piscină (exterioară/interioară) și mic dejun, acces saună și cazarea bineînțeles. 
 Am ajuns duminică dup-amiază pe la 13:30 și de la recepție ni s a spus să revenim după ora 14, că atunci se face check-in ul. Zis și făcut. Ne-am cazat și am fugit în piscină unde apa era incredibil de caldă și de bună. Atât în exterior cât și în interior. Ca idee, dacă ajungeți, să vă luați niște șervețele umede sau orice să vă ștergeți șezlongul de afară, fiindcă le veți găsi pline de praf, pe toate. 
  
  
  
 În saună nu am apucat să intru, însă am văzut că lumea se bucura de ea. De asemenea toalete și dușuri există, atât pentru piscina interioară, cât și pentru cea exterioară, iar dacă vi se face foame, există și restaurantul Casa Românească, decorat foarte tradițional sau o pizzerie fix lângă piscină. 
  
  
  
 Există minusuri și plusuri  pentru camera în care ne-am cazat,  ca de exemplu wc-ul părea că se mișcă puțin, iar cabină de duș destul de micuță, însă păturile au fost destul de confortabile (fiind două pături lipite, pentru a face unul mare :)) ), ai Tv, priveliște frumoasă, terasă și destul de cald în cameră. 
  
  
  
 Seară am vrut să ne aventurăm, să mâncăm în altă parte, însă eu vă sfătuiesc, dacă aveți restaurant la cazare, în caz că ajungeți pe acolo, să rămâneți să mâncați la restaurantul respectiv. Am găsit puțin mai în față un fel de local, prețuri mai mici decât în București, dar atmosfera era ca-n anii 90. :)) Destul de amuzant la un anumit nivel, însă la fel de bine puteam să mâncăm și unde stăteam noi. Unde am mâncat se numește Ewelin, iar pentru două persoane, totalul cu tot cu băuturi, a fost undeva în jur de 50 de lei. 


 A doua zi am fost până la mănăstirea Cozia și am pornit spre următoarea aventură, după ce am luat o cafea, că altfel nu am cum. Însă înainte să nimeresc cafeaua, pentru a vă amuza puțin, prima dată am apăsat pe lapte, fiindcă am luat de la un apărat din acela de cafea și eram gata hotărâtă să îi spun domnului din magazin, că nu mai are aparatul cafea, când abia după observ, că de fapt am apăsat pe latte, nu cafe latte. :))) 
  
  
 Una peste alta, o să vă las câteva poze și o să revin cu povești din restul orașelor pe care le-am vizitat, cum ar fi Deva, Oradea,Cluj și multe altele. 
  
  
  
 Dacă ați fost în Călimănești sau ați avut o experiență prin țară sunt tare curioasă s-o aud! 
  
  
  
 Hugs! 






Comentarii

  1. Chiar avem o tara foarte frumoasa, mie imi place foarte mult sa merg la Sibiu, e un oras super de vizitat, dar avem foarte multe puncte turistice care merita vizitate si promovate, in special Oradea, unde ai fost si tu.

    RăspundețiȘtergere
  2. Minunata ideea pentru un city break! Multumesc!

    RăspundețiȘtergere
  3. la calimanesti inca nu am ajuns, nu m-a atras cine stie ce. la cozia da, acolo mergea frecvent cand eram mica, si am fost si anul trecut. la oradea sunt curioasa cum e!

    RăspundețiȘtergere

Trimiteți un comentariu

Postări populare de pe acest blog

Ce am găsit pe plaja din Corbu - Nomad Beach

  Dragilor, Mi-a fost dor de voi! Sper că sunteți bine și faceți față cu brio acestei situații care se pare că încă ne încearcă. În altă ordine de idei, vă povesteam în articolul anterior că vara aceasta am fost câteva zile și prin Neptun, deși am fost cazată în Jupiter și nu am plecat cu cea mai bună impresie de acolo. Ei bine, în septembrie am avut o ieșire de o zi cu fetele și am fost dusă pe o plajă genială! Aceasta se găsește în Corbu, însă în partea în care plaja nu este chiar atât de sălbatică. Este amenajată și nisipul fin, apa curată, deloc adâncă și oamenii foarte de treabă.  Am făcut un vlog și vă invit să-l urmăriți mai jos, iar apoi puteți să lăsați în comentarii ce impresie v-a făcut și dacă ați fost vreodată la Nomad Beach, din Corbu. Vă îmbrățișez cu drag!

Ce am cautat in Neptun si ce am gasit

Weekend-ul acesta a fost necesar sa merg la mare. Caldura, liberul de luni, toata lumea pe vibe de mare, asa ca, am hotarat sa fugim putin din Bucuresti. Nu, n-am fost in Vama , desi probabil la asta va asteptati, ci am fost in Neptun. Am stat la Hotel Miorita , cel pe care l-am si promovat in cadrul Spring SuperBlog 2019 si am ales asa deoarece aveam niste tichete de vacanta de cheltuit, care expira la sfarsitul lunii iunie si din fericire, prin Litoralul Romanesc le-au acceptat, chiar daca aceste au fost pe numele tatalui meu. M-am bucurat sa vad ca lucrurile se misca, cu putina vointa si nu pierd aproape 1500 de lei. Despre Hotel Miorita: Am avut o impresie foarte draguta, tinand cont ca tocmai scrisesem despre el, chiar eram curioasa in ce conditii se prezinta. Receptia are un aer meditaranean, cu niste palarioare care decoreaza incaperea, iar camera dubla de 3* superioara, arata chiar decent. Adica patul destul de mare si confortabil, un frigider micut, dulap, ma...

Oralul sau Competenţe lingvistice

După o scurtă pauză de blogăreală, revin în forţă pentru a vă mai stresa puţin cu unele din păţaniile mele. Ca orice elev care se află în perioada examenelor de BAC, astăzi m-am prezentat şi eu frumuşel la proba de ORAL-Limba şi literatura Română. Evident, cum se întâmplă peste tot in România, orele nu au fost respectate, de altfel nici grupele iniţiale, dar mai avem până să vă povestesc despre exmaniarea competenţelor. Eu fiind programată la ora 15, în mintea mea mi-am organizat timpul în aşa fel încât să fiu prezentă la liceu măcar cu o oră înainte..dar GREŞIT..între timp sunt sunată de către un coleg pe la vro' 12: "VINO REPEDE,ACUM!!" . Bunnn, stai aşa că nu-i aşa, urăsc fazele de genul acesta. Mă îmbrac repede, sar într-un taxi, and LET'S GO, BABY!! Emoţiile de început nu prea au fost, decât gândul să ajung la timp, ştiind că punctualitatea nu este chiar punctul meu forte. Don' taximestrist, ca să mai scoată şi dânsul un ban cinstit, a ales drumul cel m...