Treceți la conținutul principal

Draga Bolt, nu te strica si tu.



Sa va povestesc ce am patit in aceasta dimineata! Pentru ca orice saptamana buna incepe de luni dimineata, cu o reclamatie facuta la Bolt.

Sa incep cu inceputul. Aparent masina lu taica-miu nu mai porneste si voia sa ajunga, ca orice om la 7 dimineata, la serviciu. A incercat el de pe la 6 pana la 7 sa o porneasca, sa o impinga impreuna cu maica-mea, insa fara nici-o speranta. Poate maine, cine stie!

Asa am ajuns sa fac comanda la Bolt. Pe aplicatie imi arata ca timpul de asteptare este 10 minute. Stiam la ce sa ma astept, ca sigur nu va dura 10 minute, fiindca am mai trecut prin situatia asta si mai intarzia cate 5-10 minute, dar ce nu ma asteptam a fost sa intarzie inca 30 de minute, adica in total vreo 40 (plus cele 10 care erau incontinuu afisate).

Ce m-a deranjat mai tare a fost faptul ca la un moment dat, ma uitam pe harta si masina parea sa fie parcata in benzinarie la Lukoil, cea de pe Tei, si nu se misca de acolo de vreo 10 minute. Am inchis si redeschis aplicatia de vreo 2 ori, ca sa ma asigur ca nu a ramas blocata si masina tot acolo stationa, in benzinarie, clipa in care am decis sa il sun pe sofer. L-am sunat si l-am intrebat daca mai vine, iar el mi-a raspuns ca este blocat in trafic si se auzea ca si cum se afla intr-un bloc, presupun ca stiti acel ecou, cand raspunzi la telefon si se aude ca si cum ai fi intr-o scara de bloc. Ok. Am inchis telefonul si am asteptat. In mod normal de la acea benzinarie pana pe strada mea, ar trebui sa mai faca inca 5 minute maxim.

Nu a ajuns nici in cele 4-5 minute promise, motiv pentru care am anulat comanda.

In dimineata aceasta am depus si o sesizare pentru ca nu mi se pare normal sa minti clientul, asa, pe fata si sa il pui sa te astepte 40 de minute, fara niciun fel de actualizare asupra timpului. Putea sa sune si sa intrebe daca mai dorim, ceea ce mi s-a mai intamplat in trecut. In urma cu jumatate de an, era un trafic infernal iar soferul de Taxify, de pe vremea aceea, a sunat si mi-a spus ca sta blocat de 5 minute intr-o intersectie si nu crede ca se vor misca lucrurile prea curand si m-a intrebat daca vreau sa astept sau nu. Despre asta este vorba! Nu sa stai sa astepti ca prostul si cand suni sa fii mintit cu nonsalanta.

Sunt curioasa daca voi ati patit ceva de genul acesta si cum ati reactionat?!

O saptamana de vis sa aveti!

Hugs!
elefant.ro


Comentarii

  1. Nu stiam de aplicatia asta. Nu mai exista Uber acum? Rea intamplare ai avut, dar pana la urma e vorba de Bucuresti, haha! Oricum, nesimtirea nu trebuie scuzata, asta-i clar!

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Oana, inainte ca Bolt sa fie Bolt, se numea Txify. Existe inca si Uber si altul nou, Yango. :D

      Ștergere

Trimiteți un comentariu

Postări populare de pe acest blog

Cum a fost la munte când am plecat pentru prima dată singură?

  Fiecare om trece prin diverse perioade în viață și deciziile pe care le ia nu se explică neapărat pe moment, însă ceva mai târziu vor fi înțelese. Așa cred că m-am trezit și eu, după ce am fost într-o mică excursie cu una din prietenele mele, că mi-aș dori să plec efectiv singură. Eu, în mașină cu muzica pe care vreau eu s-o ascult, la drum doar cu bagajele mele în portbagaj și cu gândurile mele. Inițial m-a speriat puțin ideea asta, ce o să fac eu atât timp?! Apoi, gandindu-mă că Raluca, bff-ul din grădiniță, a plecat și în altă ȚARĂ singură, eu n-am motive să mă fâstâcesc atât și să îmi văd de excursia mea. Nu sunt singura și nici ultima fată care pleacă singură undeva și tot citeam fel și fel de articole și mă gândeam cum au curaj. Eu am plecat singură, momentan, doar aici la noi, dar mă gândesc, după toată pandemia și nebunia asta care nu știu cât va mai dura, să încerc să plec și mai departe de România. Bun, ceea ce urmează să vă spun probabil ați mai citit și v-au mai...

Cum să îți faci tenul fericit

„Frumuse ț ea e o scrisoare de recomandare pe care natură o dă favoriților ei.” — Voltaire            Pornind de la această idee, vreau să vă spun că orice om este frumos în felul său, orice persoană trebuie să aibă grij ă  de caracteresticile fizice, însă și de cele interioare. Pentru a fi un om frumos, trebuie să nu uiți să fi și bun, iar eu am crescut într-o familie unde aceste două aspecte sunt esențiale.            Mamă îmi spune până și în ziua de astăzi că trebuie să am tenul îngrijit, părul curat, hainele călcate și "să îmi văd de treburile mele", adică să nu fac rău nimănui și să încerc să am un comportament care să nu deranjeze pe cei din jurul meu.             Însă de când eram mică am fost fascinată de ceva: mama mereu se  trezește mai devreme, înainte de a pleca la serviciu și își repet ă  ritualul de frumusețe...

Fă-ți un bine: zâmbește!

 Știi că ai unele zile, perioade, săptămâni, poate chiar luni când nu ai chef de nimic?        Ei bine, cred că am trecut prin așa ceva, drept dovadă  sâmbăta trecută am stat pur și simplu toată ziua în pat și m-am uitat la seriale. Friends & Mom, ambele geniale! Dacă le-ați văzut, să-mi spuneți părerea, iar dacă nu, o să revin cu detalii.        Una peste alta, poate că ai nevoie sau nu, de acele zile în viața ta, cert e că uneori nu am chef nici să scriu, așa că, pentru asta vă rog să mă iertați!        Vreau să mă țin de planul meu de a-mi scoate pasiunea la suprafață cât mai des posibil și fac progrese, din punctul meu de vedere, ținând cont de faptul că am avut întreruperi și de luni de zile.         Ce am învățat eu din toată experiența cu zilele fără chef? Este că trebuie să te bucuri de orice moment, să știi să le iei pe toate ca atare și să încerci să nu te lam...